התחדשות עירונית - פינוי בינוי

במסגרת הרחבת הפעילות הענפה של החברה בתחום יזום ובניית פרויקטים למגורים ב 20 השנים האחרונות, ש.י.ן ישועה בע"מ שמחה לבשר, כי נכנסה במלוא המרץ לתחום ההתחדשות העירונית, תוך התמקדות בפרויקטים של פינוי בינוי במספר מוקדים בארץ.

תהליך התחדשות עירונית בכלל ופינוי בינוי בפרט הינם מנוע צמיחה עצום הבנוי על עיקרון WIN,WIN,WIN או במילים אחרות עסקה שבה כולם מרוויחים: הדיירים, היזם והמדינה.

בראש ובראשונה בעלי הדירות. בתהליך פינוי ובינוי בעלי הדירות הישנות מקבלים תמורתן דירות חדשות, גדולות יותר, מרווחות יותר, הכוללות ממ"ד דירתי, בבניין מודרני, מפואר מתקדם ובטיחותי העומד בתקנים הממשלתיים המחמירים לעמידות ברעידות אדמה, בניין הכולל מעלית, לובי נאה, חניה תמודה וכד'.

כל זאת מבלי שבעל הדירה הישנה ידרש לשאת בתשלום כל שהוא. לפיכך, עסקת פינוי בינוי מגלמת הטבה כלכלית משמעותית לבעלי הדירות הישנות שבמקומן יקבלו דירות שיבנו לפי מפרט טכני עשיר ותוספות שונות, ללא כל עלות מצדם. 

בנוסף דיירי הדירות הישנות יהנו מהתחדשות השכונה שתתוכנן בסטנדרטים מודרניים, מכניסת אוכלוסיה צעירה וחזקה, שיהווה מכפיל כח לעליית השווי של הנכס שברשותם כיום. לחברה רגישות ומחוייבות חברתית עמוקה, תדאג שהתהליך מתחילתו ועד סופו יהיה קל, פשוט וללא כל עלות לבעלי הדירות.  בין היתר, החברה תממן את מעבר הדייר לדירה חלופית במהלך ביצוע עבודות הבניה של הדירות החדשות, תשלם לדיירים את שכר הדירה בתקופה זו ותממן את מעבר הדייר לדירה החדשה לאחר השלמת בנייתה.  

חשוב להדגיש שמתחילת התהליך ועד סופו הדיירים לא יגררו להוצאות נלוות כל שהן, מכיוון שבמסגרת ההסכם עם בעלי הדירות החברה מתחייבת לשאת בכל ההוצאות ותשלומי החובה.

חברת ש.י.ן ישועה בע"מ הינה קבלן רשום בסיווג ג' 5 משנת 1986 ובכל הפרויקטים שביצענו ו/או מבצעים אנחנו גם "הקבלן" וגם ה"יזם". במילים אחרות,  אנחנו "האבא והאימא" של הפרויקט, כך שרוכשי הדירות מש.י.ן. ישועה בע"מ אינם נופלים בין הכסאות, יש להם תמיד כתובת אחת קשובה לטיפול בכל הנדרש. 

לעובדה זו חשיבות רבה מפני שההתקשרות בהסכם פינוי בינוי עם חברתנו נעשית ישירות בין הדייר לבין ש.י.ן. ישועה בע"מ, שהיא היזם הסופי, בלי שום גורם אמצעי או מתווכים. בכך, ההליך כולו נעשה הרבה יותר יעיל  ומהיר, ומאפשר לש.י.ן. ישועה בע"מ להעניק לדיירים את המירב שניתן במסגרת פרוייקטים מסוג זה, במיוחד מאיכות המפרט ותכנון הדירות החדשות.  

לאור נסיונה העשיר של החברה בתכנון ויזום מתחחמי בניה למגורים, חברת ש.י.ן ישועה בע"מ  אחראית להפיכתו של הפרויקט מתוכנית למציאות, כשכל העלויות, משלב התכנון ועד למסירת הדירות  משולמות על ידה. 

בחירת יזם מוכר, מבוסס ובעל ניסיון עשיר ומוכח היא המפתח להצלחת פרוייקט פינוי בינוי, במיוחד במסגרת מהלכי התחדשות עירונית מרובי דירות,, מאחר ותהליכים אלו מטבעם הם תהליכים מורכבים מאוד שאורכים תקופה ארוכה, מה שמחייב את היזם גם לניסיון תכנוני עשיר, גם ליכולת לוגיסטית ואדמיניסטרטיבית גבוה  וגם לאורך נשימה פיננסי משמעותי וארוך טווח.  

מהלכי פינוי בינוי שמצליחים להגיע לידי מימוש כדאיים גם ליזם, שבתמורה להשקעתו העצומה בתכנון ובבניית הפרויקט מקבל תוספות שטחי בנייה בהם הוא יוכל לבנות דירות נוספות שישווקו וימכרו לציבור הרחבב בשוק החופשי. באופן זה, ורק כך, הופך הפרויקט לכדאי גם בעבור היזם.

המדינה – וכמובן הרשויות המקומיות, נהנות ממגוון רחב של יתרונות במימונו של היזם. כחלק מהתהליך, יהרסו בניינים ישנים שבדרך כלל אינם עומדים בתקן רעידות אדמה ו/או הוזנחו עם השנים או אינם מנצלים את תאי השטח שהוקצו להם ובמקומם יבנו בניינים חדשים, עם מספר רב יותר של דירות, שיאפשרו את צמיחת הישוב ובעיקר את צמיחתה והתפתחותה של השכונה המסוימים, תוך כדי פיתוח ושיפור התשתיות הציבוריות.

שלושה יסודות להצלחה

ליווי צמוד לבעלי הדירות
ההתקשרות בהסכם פינוי בינוי היא התקשרות מורכבת המוגדרת עסקה במקרקעין על כל המשתמע מכך, לרבות היבטי מס כאלה ואחרים. היתרון המובהק של חברתהנו בעניין זה נובע מהתמחותה ונסיונה בהתאמת פתרונות אישיים לכל בעל דירה – החל מסיוע בפאן הלוגיסטי, הכולל והובלה, מציאת דירה חלופית לתקופת הבניה ועד לקבלת המפתח לדירה החדשה, ועד לרישום הדירה החדשה על שם בעל הדירה.

הבנת צורכי הרשויות
הניסיון רב השנים והידע שהחברה צברה, מאפשרים לה להציג לרשות המקומית פתרונות שייתנו מענה לצרכים ולדרישות שלה, תוך מתן פתרון סביבתי הולם המותאם גם לאיכות החיים של התושבים. פתרונות אלו מעלים משמעותית את הסבירות לאישור התכניות שלנו ומזרזים את קבלת היתרי בניה  מוועדות הבנייה תוך פרק זמן קצר יחסית

מהירות תגובה
דגש מיוחד ניתן לתמורה הוגנת ומענה שלם לכל בעל דירה. על כן, החברה נותנת מענה מהיר לכל פנייה ובכל נושא, מצד בעלי תפקידים רלוונטיים בהם מנהלי החברה, העומדים לרשות בעלי הדירות מתחילת הפרויקט ועד לקבלת המפתח לדירה החדשה. סקירה קצרה של העקרונות ומושגים חשובים לתהליך (שאינם באים להחליף ואינם בגדר יעוץ משפטי).

הרוב קובע

חוק "פינוי בינוי", שנחקק ב-1965 והפך למדיניות רשמית ב-1998, מאפשר למשרד השיכון והבינוי להצהיר על שטח כמיועד לפינוי התושבים, בכדי להרוס את המבנים ולבנות במקומם מבני מגורים חדשים. החוק עבר תיקון ב-2006, כדי לתת מענה לתופעת "הדייר הסרבן", שבה דייר אחד המסרב לחתום על הסכם יכול היה לעצור פרויקט שלם, ובכך לפגוע ביתר הדיירים שמבקשים לשדרג את תנאי המגורים שלהם. בתיקון נקבע כי אם 80% מהדיירים מעוניינים לחתום, והדייר מסרב באופן בלתי סביר, הם רשאים לתבוע אותו – ועליו לשאת באחריות לנזק שנגרם להם.

מסמך "הרשאה לתכנון" (no shop)

בחתימתכם על הרשאה לתכנון מול הכשרת הישוב התחדשות עירונית, אתם לא מוותרים על הדירה שלכם. הזכויות בדירה שלכם שמורות לכם. מדובר בהסכמה מוגבלת בזמן שלא להתנהל מול יזם אחר, ולאפשר לנו לקדם עבורכם את הפרויקט, כדי שאנחנו נוכל לקדם את התוכנית מול גורמי התכנון. בכל מקרה חשוב להדגיש שהמסמך אינו מהווה התחייבות להתקשר בהסכם ואינו מהווה מכירה של הזכויות שלכם. כשיגיע הזמן לחתום על הסכם סופי, נציג לכם הצעה מפורטת.

נציגות דיירים

הנציגות הינה קבוצה מצומצמת של בעלי דירות במתחם/בנין אשר ממונה על ידי שאר בעלי הדירות באותו מתחם לצורך קיום קשר עם היזם.  אנחנו מעוניינים לשמוע את הקול שלכם, אולם לא יכולים לדבר עם כל אחד בנפרד. לכן, אנחנו מחפשים דיירים המעוניינים לשמש כנציגי הדיירים. הנציגות תלווה את הפרויקט, תמנה את עו"ד הדיירים ותפעל למענכם מולנו. הנציגות תמונה על ידי הדיירים, למען הדיירים ולא תקבל תמורה עודפת בגין התנדבות זו.

בחירת עורך הדין מייצג בעלי דירות מול היזם

התקשרות בהסכם התחדשות עירונית הוא צעד משמעותי וחשוב אשר יש לו משמעות כלכלית עבורכם, ולכן עליכם להיות מיוצגים על ידי עורך דין שימונה מטעמכם, ואשר יהיה אחראי לייצג אך ורק את האינטרסים שלכם במשא ומתן.

חשוב לנו שתהיו מיוצגים משפטית כדי לשמור על הזכויות שלכם. בהמשך התהליך, נציגות הדיירים במתחם תוכל להמליץ על עורך דין שייצג אתכם בפרויקט. חשוב מאד שעורכי הדין שלכם יהיו מומחים בתחום של התחדשות עירונית ופינוי בינוי.

שכר הטרחה של עורך הדין של הדיירים ישולם על ידנו, אולם עורך הדין שלכם הוא אך ורק עורך הדין שלכם, וחב בחובות נאמנות רק כלפיכם, ולא כלפינו.

הערבויות שמקבלים הדיירים ומי הוא הקבלן

כמקובל בפרויקטים של התחדשות עירונית ועל פי הדרישות של הבנקים המלווים פרויקטים של בינוי-פינוי, החברה תעניק לכל דייר ערבות בנקאית לפי חוק המכר, בשווי הדירה החדשה. כלומר, אתם מקבלים ערבות שבמידה והפרויקט נתקע, אתם תקבלו את סכום כספי בשווי הדירה העתידית, שיהיה גבוה בעשרות אחוזים משווי הדירה הנוכחי שלכם. הערבות נועדה לתת לכם "כרית בטחון".

החברת ש.י.ן ישועה בע"מ הינה קבלן רשום בסיווג ג'5. עובדה זו הינה יתרון משמעותי הטוב ביותר לפרויקט.  כיוון שביכולתנו גם ליזום וגם לבנות את הפרויקט וסטנדרט הבניה יהיה גבוה ואחיד לכל הדיירים, בדומה לדירות שיבנו וישווקו בשוק החופשי.

לכולכם בוודאי ערים לפרסומים הרבים על יזמי נדל"ן קטנים, חסרי ניסיון או חסרי מקצועיות מספקת לביצוע פרויקט מסוג זה אשר במקרה הטוב הקימו פרויקט ברמה נמוכה, או לא כמו שהובטח, ובמקרים היותר גרועים, גרמו לנזקים כבדים לבעלי הדירות, ואף לפשיטות רגל או אובדן מוחלט של דירתם. מומלץ להפקיד את הדירה שלכם בידיים של יזם איתן, בעל ניסיון, יכולת כלכלית וידע מקצועי נדרש.

גורמים המשפיעים על היתכנות פרויקט פינוי בינוי

כדי שפרויקט יצא לפועל, צריך לגייס הסכמה רחבה לפרויקט של לפחות מרבית מבעלי הדירות. כמו כן, נדרשת תוכנית עירונית שכוללת בתוכה התייחסות לגובה הבניינים, כמות הדירות, כמות השטחים הציבוריים, מספר מבני הציבור וכלל התשתיות העירוניות.

ש.י.ן ישועה בע"מ משמשת כיזם של הפרויקט, ולכן עליה לתכנן ביחד עם גורמי התכנון את התוכנית האידאלית למתחם, שתשרת גם את התושבים הוותיקים וגם את המשפחות החדשות העוברות לשכונה.

במקביל, ש.י.ן ישועה בע"מ צריכה לגייס את הסכמת בעלי הדירות, שכן בלי בעלי הדירות, לא ניתן לבצע פרויקט. הכשרת הישוב שואפת לקדם את הפרויקט במהירות האפשרית, בכפוף להנחיות גורמי התכנון ובהתאם להסכמות עם בעלי הדירות. ככל שיותר דיירים יחתמו על הסכם סופי עם ש.י.ן ישועה בע"מ, כך ניתן יהיה להאיץ את התוכנית מול גורמי התכנון בעירייה, שכן הדבר מעיד על רצינות הדיירים ורצינות היזם.

לוחות זמנים עבור פרויקט פינוי בינוי

תהליך פינוי בינוי דורש סבלנות רבה ואורך רוח. התהליך אורך מרגע חתימת הדיירים על הסכם ועד האכלוס בדירה החדשה כשבע שנים: תכנון התב"ע לוקח בין שנה לשנתיים, הוצאת היתר בניה אורכת בין שנה לשנתיים. משך הבניה המשוער הוא בין שנתיים לשלש שנים.

פתרון המגורים לדיירי עמיגור/עמידר
בכל פרויקט החברה והעירייה יפעלו למציאת פתרון מגורים לדיירי עמיגור/עמידר. פרויקט שכזה מבוצע בתיאום ובהסכמה של נציגי עמיגור/עמידר.

מדריך לדיירים לעקרונות התקשרות עם יזם בפרויקטים של פינוי-בינוי

מטרתו של המדריך לדיירים לעקרונות התקשרות עם יזם בפרויקטים של פינוי-בינוי הוא לסייע לבעלי הנכסים או החוכרים (להלן: הדיירים) שבשכונותיהם נשקלת יוזמה להפעלת פרויקט פינוי-בינוי, להתמצא בנושא מורכב זה.

שלב ההתארגנות

שלב א: בחירת נציגות הדיירים ועורך דין מייצג 
לפני חתימה על מסמך כלשהו, מומלץ לדיירים להתארגן, לקיים אספת דיירים ולבחור נציגות אשר תקדם ותלווה את התהליך מטעמם. רצוי לקבוע בשלב זה את סמכויות הנציגות ומומלץ לעשות זאת לפני החתימה על מסמך טרום-ההתקשרות. לאחר מכן, מומלץ לבחור עורך דין אחד, בעל ניסיון בתחום המקרקעין ובעסקות פינוי-בינוי, אשר ייצג את כלל הדיירים. עורך הדין לא ייצג גם את הדיירים וגם את היזם. 

החלטת ועדת האתיקה של לשכת עורכי הדין בנוגע לניגוד אינטרסים בעסקאות לפי תמ"א 38

שלב ב: קשר עם העירייה וקבלת מידע תכנוני 
מומלץ לברר בשלב ההתחלתי את עמדת העירייה לגבי הפרויקט המוצע, באמצעות הגורם האחראי לנושא, אצל מהנדס העיר.  

חתימה על מסמכים טרום-הסכם

לפני חתימה על הסכם פינוי-בינוי, עדיף שלא לחתום על מסמכים המקנים זכויות או המגבילים את יכולת המשא ומתן של הדיירים. עם זאת, ניתן לחתום על כתב אישור או מסמך כוונות מוגבל בזמן קצוב, כדי לסייע בקידום הפרויקט. בדרך כלל מומלץ שכתב האישור יהיה בתוקף לתקופה שלא תעלה על כ-18 חודשים ממועד חתימתם של מרבית הדיירים (לפי קביעת הדיירים) ובכל מקרה מומלץ לקבוע מראש תקופה ברורה וקצובה לכך. 

לפי כתב אישור זה, הדייר מביע נכונות עקרונית לביצוע פרויקט פינוי-בינוי, בכפוף לכך שהצדדים יסכימו בהמשך על התמורה ויעגנו זאת בהסכם. מומלץ שכתב אישור זה לא יקנה זכויות כלשהן ולא יטיל מגבלות על הדייר, למעט בלעדיות לתקופה המוסכמת. כמו כן, יצוין בו במפורש שהוא כפוף הן להסכמה על זהות היזם והן לבדיקת התמורה וכן להסכמה על יתר תנאי ההתקשרות, לרבות הבטוחות. מומלץ שההסכמה העקרונית תינתן מתוך שמירה על הזכות לנהל משא ומתן לגבי התמורה ולגבי בחירת היזם. רצוי לקבוע מנגנון המחייב את המחתים היזם ליידע ולעדכן הדיירים בדבר מועד חתימתם של שאר הדיירים בבניין. 

יש להיזהר ממתן התחייבות בלתי חוזרת בעניין. כבר בשלב זה מומלץ להיוועץ עם עורך דין בעל ניסיון בתחום המקרקעין ובעסקות פינוי-בינוי טרם חתימה על כל מסמך כוונות.  

בחירת היזם

מומלץ לקיים אספת דיירים, שבמהלכה תוסמך נציגות הדיירים, יחד עם עורך הדין, לבחון הצעות מטעם יזמים ולנהל מולם משא ומתן בשם כלל הדיירים. מומלץ כי הנציגות תביא את מסמכי ההתחייבויות לידיעת כלל הדיירים. יצוין כי לעתים הפנייה לדיירים תיעשה ביוזמת היזם. 

בכל מקרה, מומלץ לערוך את בדיקת החוסן הכלכלי של היזם וכן בדיקת כדאיות התמורה המוצעת, כמפורט בסעיף 6, להלן. מומלץ, ככל המוקדם, לבחון הצעות נוספות מול יזמים אחרים. חשוב מאוד לדרוש כי ביצוע העבודות ייעשה על ידי קבלן רשום על פי חוק רישום קבלנים לעבודות הנדסה בנאיות, התשכ"ט-1969, ובסיווג המתאים (לפי הרישום בפנקס הקבלנים).

בחינת התמורה המוצעת: שמאי פינוי-בינוי

במהלך ניהול משא ומתן עם היזם וטרם החתימה על הסכם פינוי-בינוי, אם הדיירים מתלבטים אם התמורה שהיזם מציע להם היא תמורה ראויה, ניתן לפנות למשרד הבינוי והשיכון בבקשה למנות שמאי פינוי-בינוי, כדי שיבחן את כדאיותה הכלכלית של העסקה המוצעת. הפנייה לשמאי מותנית, ברוב של דיירים המעוניינים בעסקה.

ההסכם

קביעת אבני דרך למימוש ההסכם 

מומלץ לקבוע בהסכם פרקי זמן מוגבלים לביצוע פעולות מסוימות: אישור התכנית המפורטת (תב"ע), הכרזת הממשלה על המתחם כמתחם פינוי-בינוי, החתמת כלל הדיירים, הוצאת היתר בנייה, התחלת בנייה, סיום הבנייה, רישום הבית המשותף וכדומה. מומלץ לקבוע מנגנון, המאפשר ביטול ההסכם ו/או קבלת פיצוי, אם פעולה מסוימת לא התקיימה בפרק הזמן שנקבע, וכן לקבוע את התנאים הנדרשים לצורך ביטול ההסכם, כגון, רוב מסוים של הדיירים.

תנאים למימוש הפרויקט "תנאים מַתלים"

במועד חתימת הדיירים על ההסכם קיימת אי-ודאות באשר להוצאתו לפועל של הפרויקט בשל התלות בגורמים שונים, כגון: הסכמת כלל הדיירים במתחם, הכרזת הממשלה על המתחם כמתחם פינוי-בינוי ואישור התכניות והיתרי הבנייה על ידי הוועדות לתכנון ובנייה. לפיכך, נהוג להתנות את ההסכם בכמה תנאים. רצוי לציין כי ההסכם לא ייכנס לתוקף כל עוד לא התקיימו התנאים במהלך התקופות שנקבעו מראש. חשוב להבהיר, כי אם התנאים אינם מתקיימים בפרק זמן שייקבע, עלול לפוג תוקף ההסכם. 

בין היתר, ניתן למנות את התנאים הבאים: 

  • חתימת כל הדיירים על ההסכם, לרבות בעקבות הליך של תביעה נגד דייר סרבן
  • הכרזת ממשלה המקנה פטורים ממסים
  • אישור תכנית מפורטת (תב"ע) במסגרת התנאים למימוש הפרויקט, מומלץ לוודא כי תישמר לדיירים אפשרות לביטול ההסכם במקרים מסוימים, כגון במקרה שבו יש פער משמעותי בין התמורה שהציע היזם לבין התמורה הנגזרת מהתכנית שאישרו ועדות התכנון.
התמורה

שוויון במפתח התמורה ושקיפות 
מומלץ לקבוע עיקרון, לפיו כל הדיירים בעלי דירות דומות יהיו זכאים לתמורה על בסיס דומה. ניתן לקבוע עקרון, כפוף לחריגים (כדוגמת: גיל ומצב בריאותי רלוונטי) לפיו אם תינתן הטבה נוספת למי מהדיירים, היא תחול גם לגבי שאר הדיירים (שבבעלותם דירות עם אותם מאפיינים). 

במקרים שבהם לא יחול עקרון השוויון, יש לדרוש מראש מהיזם לדווח על כך לבעלי הדירות. יש לדווח לבעלי הדירות על כל שינוי בתמורה שאינו זניח שיקבל בעל דירה במקבץ, בהשוואה לבעלי דירות אחרים באותו מקבץ. 

לעניין חובת השקיפות הקבועה בחוק, ראו סעיף 6 לחוק פינוי ובינוי (פיצויים), תשס"ו-2006. 

שוויון במפתח התמורה ושקיפות 
מומלץ לקבוע עיקרון, לפיו כל הדיירים בעלי דירות דומות יהיו זכאים לתמורה על בסיס דומה. ניתן לקבוע עקרון, כפוף לחריגים (כדוגמת: גיל ומצב בריאותי רלוונטי) לפיו אם תינתן הטבה נוספת למי מהדיירים, היא תחול גם לגבי שאר הדיירים (שבבעלותם דירות עם אותם מאפיינים). 

במקרים שבהם לא יחול עקרון השוויון, יש לדרוש מראש מהיזם לדווח על כך לבעלי הדירות. יש לדווח לבעלי הדירות על כל שינוי בתמורה שאינו זניח שיקבל בעל דירה במקבץ, בהשוואה לבעלי דירות אחרים באותו מקבץ. 

לעניין חובת השקיפות הקבועה בחוק, ראו סעיף 6 לחוק פינוי ובינוי (פיצויים), תשס"ו-2006. 

רכיבי התמורה

מומלץ כי התמורה לה יהיו זכאים הדיירים תכלול את הרכיבים הבאים: דירה חדשה (או פתרון דיור חלופי) מימון שכר דירה במהלך תקופת הביניים (ועד לאכלוס בבניין החדש), מימון הובלת תכולת הדירה (בשני המעברים), אפשרות להשתתפות בשכר טרחתו של עורך דין המייצג את הדיירים, אפשרות לסיוע בתשלום הוועד בבניין החדש לתקופת זמן מוגבלת ועוד. מובא לידיעתכם כי מוסדות התכנון בוחנים, בין היתר, את כדאיות הפרויקט, לרבות התמורה לדיירים, בהסתמך על תקן 21 בדבר פירוט מזערי נדרש בשומות מקרקעין המבוצעות לצורך בדיקה שמאית כלכלית לתכניות פינוי-בינוי. 

כמו כן, מובא לידיעה כי יש אפשרות שמועצת העיר תחליט על מתן הנחה בארנונה בגין הפרשי שטחי הדירות לתקופה קצובה. 

דגשים בעניין הדירה החדשה 

בהסכם תיקבע התמורה שתכלול את הרכיבים הבאים: שטח הדירה החדשה לעומת הדירה הקיימת, בהתאם לסיכום שהתקבל בין הדיירים ליזם (באחוזים או בשטח נקוב [ X מ"ר] או בכל שיטה אחרת שתוסכם), מנגנון לבחירת מיקום דירות התמורה, מפרט טכני דומה ועוד. 

קביעת מיקום דירת התמורה בבניין החדש יכולה להתבצע על ידי הגרלה, על פי סדר כרונולוגי של החותמים על ההסכם, על פי קביעת שמאי מטעם הדיירים או בכל דרך אחרת אשר תהיה מקובלת על הצדדים. 

על המפרט הטכני של דירות התמורה המוצעות לדיירים המקוריים, להיות דומה לזה של הרוכשים את דירות היזם. רצוי להסדיר מראש את נושא החניות, המחסנים וחלוקתם וכן את נושא הצמדת רכוש משותף לדירות. תשומת לב מופנית להוראות חוק פינוי ובינוי (פיצויים), התשס"ו-2006 לעניין דירה המותאמת לאדם עם מוגבלות. 

חשוב להבין שעם המעבר לדירות החדשות יחולו על הדיירים תשלומים שוטפים שעלולים להיות גבוהים יותר מאשר בעבר, לרבות תשלומי ועד הבית (או חברת ניהול) והארנונה.

מגוון חלופות התמורה

בעסקות פינוי-בינוי עומדות בפני הדיירים כמה חלופות תמורה, כולל: דירה חדשה בעלת מספר חדרים ושטח גדולים יותר מאלה של הדירה הקיימת, דירה חדשה קטנה מזו של שאר הדיירים וקבלת יתרת שווי דירה חדשה בכסף מזומן, קבלת שתי דירות חדשות קטנות ששווין אינו עולה על שווי דירה חדשה במתחם, קבלת דירה מחוץ למתחם בשווי דירה חדשה במתחם, לדיירים מבוגרים – קיימת אפשרות לקבלת פתרון דיור בבית אבות או בדיור מוגן ועוד. יובהר כי על חלופות התמורה חלות מגבלות הנובעות מהוראות מיסוי מקרקעין, לצורך קבלת הטבות המס בעניין זה. ניתן אמנם לחרוג מהתמורות המתוארות, אך הדבר יהיה כרוך בתשלום מסים, בהתאם לחוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה), התשכ"ג-1963. 

דגשים בעניין שכר דירה בתקופת הפינוי 

מומלץ שבמהלך התקופה שבין מועד מסירת הדירה הקיימת ליזם ועד להשלמת הפרויקט וכניסת הדיירים לדירה החדשה (כלומר, מפינוי הבניין הישן והריסתו ועד אכלוס הבניין החדש), יממן היזם שכר דירה לדיירים, לפחות בגובה שכר דירה המקובל במועד הפינוי באותו אזור (בהנחה שקיים באזור היצע דירות להשכרה) או באזור דומה סמוך. דמי השכירות ייקבעו בהתאם לדירות בעלות מאפיינים זהים לדירות הדיירים הקיימות, סמוך למועד פינוי הדירות, על פי מחירי השוק. 

יש להסדיר בהסכם את אופן התשלום לדייר, את תדירות התשלום ועוד. כמו כן, יש לקבוע מנגנון לעניין הצמדת שכר הדירה והתאמתו לשינויים בשוק, שיחולו בתקופת השכירות הרלבנטית. 

סעיף זה לא יחול כאשר הדיירים עוברים ישירות מדירתם הישנה לדירת התמורה, כגון במקרה שהיזם בונה את דירות התמורה במתחם על קרקע פנויה או במקרה של קבלת פתרון דיור מיידי מחוץ למתחם.

עלויות החלות על היזם, לעומת חובותיו של הדייר 

מומלץ לקבוע כי כל העלויות הנוגעות לפרויקט, לרבות תכנונו ובנייתו, יחולו על היזם. על פי רוב, מקובל כי הדיירים אינם נושאים בכל הוצאה שהיא הקשורה למימוש הפרויקט והקשורה לעניין מיסוי מקרקעין – בהנחה שהעסקה בינם לבין היזם פטורה ממס לפי חוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה), התשכ"ג-1963 (דהיינו, מס שבח ומס רכישה). מובהר כי תשלומים אחרים שאינם נובעים במישרין מהעסקה, כגון: מסים, תשלומים והיטלים שנוצרו לפני ההתקשרות (חוב לעירייה בגין ארנונה) דמי היוון לרשות מקרקעי ישראל וכדומה וכן תשלומים שוטפים, או חובות בגין הדירות הקיימות עד למסירתן ליזם או עד לפינוי שלהן, יחולו על הדיירים. 

תשומת לב לכך שהפטור ממס שבח וממס רכישה חל רק בגין דירה אחת במתחם, גם אם לאותו דייר יש למעלה מדירה אחת במתחם, הכול בהתאם למפורט בחוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה), התשכ"ג-1963.

ביטחונות

מקובל כי סמוך לפינוי דירותיהם וכתנאי לכך, היזם ימסור לדיירים ערבות בנוסח חוק המכר (דירות) (הבטחת השקעות של רוכשי דירות), התשל"ה-1974 בשווי הדירה החדשה , וכן בכל מקרה של העברת זכויות אחרות לטובת היזם או מי מטעמו, כגון: העברת בעלות, רישום שעבוד לטובת הבנק המלווה ורישום הערות אזהרה לטובת רוכשי דירות היזם. 

כמו כן ימסור היזם, כתנאי לפינוי הדירות, ערבות בנקאית אוטונומית להבטחת תשלום דמי השכירות עד למסירת הדירה החדשה לדייר. ניתן לקבוע ערבות פוחתת לתשלום דמי השכירות, בהתאם לקצב התקדמות הבנייה. 

לגבי דירות שמוטלים עליהן שעבודים (כגון, משכנתאות ועיקולים): יש צורך לקבוע בהסכם כי היזם יתחייב להגיע להסדר עם הבנקים למשכנתאות שהלוו כספים לדיירים, אשר יאפשר את הסרת המשכנתא של הדיירים ושעבוד דירתם לטובת הפרויקט (הסדר של הסבת השעבוד), לדוגמה, הסבת הערבות בנוסח חוק מכר לטובת בנק למשכנתאות או העמדת בטחונות חלופיים בידי היזם.  

בדק ואחריות

יש לדרוש את אחריות היזם לדירות החדשות בהתאם לקבוע בחוק מכר (דירות), התשל"ג-1973 ולתקופות בדק ולתקופות האחריות, כאמור בו. 

למידע נוסף ראו המדריך לרוכש דירה חדשה מקבלן

ביטוח

מומלץ לקבוע בהסכם קבלת אישור מחברת ביטוח על קיום דרישות ביטוח על ידי היזם, לרבות ביטוח קבלנים, ביטוח לעבודות הפרויקט (ביטוח רכוש לעבודות ולבניין שיבנה היזם), אחריות כלפי צד ג' ואחריות מעבידים וביטוח אחריות מקצועית.

גילוי ושקיפות

כל מי שמקבל שכר מהיזם או פועל מטעמו או כל מי ששכרו תלוי בהתקיימותה של העסקה, חייב להצהיר על כך מראש, בעת הפנייה הראשונה לדיירים, לפני חתימה על ההסכם ובהסכם עצמו, זאת בהתאם לסעיף 6 לחוק פינוי ובינוי (פיצויים), תשס"ו-2006. יצוין כי הפרת דרישה זו לגילוי ולשקיפות תאפשר לדייר לחזור בו מהסכמה שנתן לעסקת פינוי ובינוי, גם אם חתם על הסכם התקשרות מחייב.

מעוניין לקבל פרטים נוספים?

השאר פרטים ונציג יחזור אליך בהקדם !